Adrenalină şi motoare turate la Cupa Meseş

Nu mai puţin de 49 de şoferi au participat sâmbătă, 2 august, la cea de-a doua ediţie a Cupei Meseş Cento Grup, încurajaţi de numeroşi pasionaţi ai motoarelor şi ai cailor putere. Competiţia s-a desfăşurat pe mai multe categorii, în funcţie de capacitatea cilindrică a maşinilor aliniate la start şi de experienţa şoferilor.
Astfel, la juniori, cel mai rapid a fost sătmăreanul Alex Balogh, cu timpul de 1:52,804, care, cu Peugeotul său 306, i-a devansat pe ceilalţi doi concurenţi, băimăreanul David Tarta şi bihoreanul Iocsak Leontin, aceştia din urmă concurând pe două autoturisme Suzuki Swift.
La clasa I, amatori, până la 1.400 cmc, pe primul loc s-a clasat clujeanul Vlad Vana, la volanul unui Peugeot 207, cu timpul de 2:03,397. El a fost urmat de zălăuanul George Terheş pe un Smart Roadster, la doar o jumătate de secundă, şi de clujeanul Horea Alin Balea, pe un Renault Clio. I-au urmat alţi doi zălăuani, Cristian Ioan Petricaş (VW Polo) şi Sergiu Adrian David (Dacia 1410 Sport).
Podiumul la clasa a II-a, amatori, 1.400-1.600 cmc, a fost ocupat exclusiv de sătmăreni. Astfel, Majer Richard a fost cel mai bun, la volanul unei Honda CRX, care a terminat cursa în 1:48,285. Acesta a fost urmat de Mihai Vezendan (Honda CRX) şi de Bunyi Alexandru (Honda Civic). Zălăuanii Adrian Cosma (Citroen C4), Lakatos Mark (Opel Corsa) şi Remus Cliţan (Suzuki Vitara) s-au clasat pe locurile 7, 8 şi 9.
Proba de viteză la clasa a III-a (amatori, 1.600-2.000 cmc) a fost câştigată de băimăreanul Havrilla Peter, care, cu Opelul său Astra, a reuşit să scoată un timp de 1:43,857. El a fost urmat de alţi doi băimăreni, Tomi Pop (Honda Civic) şi Florin Cosmuţa (Toyota GT86). Zălăuanul Emilian Brustan, conducând o Toyota MR2, s-a clasat al optulea la această clasă.
La clasa a IV-a (amatori, peste 2.000 cmc), cel mai rapid s-a dovedit a fi băimăreanul Kovacs Lorand, la volanul unui Subaru Impreza, care a terminat proba în 1:45,053. Podiumul a fost completat de zălăuanul Szabo Robert la volanul unei Mazda RX8, care a scos timpul de 1:48,758 şi de Treger Oszkar (BMW 340i), din Baia Mare. Alţi doi zălăuani, Alexandru Nicu Criste (BMW 325 – 1:50,657) şi Dănuţ Handolescu (Volvo S40 – 1:54,865), s-au clasat pe locurile 5, respectiv 10.
Şimleuanul Bernat Lukacs Alexandru, la volanul unui Citroen C2R2, cu timpul de 1:51,417, s-a clasat doar al cincilea la clasa a VI-a (licenţiaţi, 1.600-2.000 cmc). Podiumul a fost ocupat de sătmăreanul Kui Ferencs (Honda Civic – 1:43,129), de orădeanul Andrei Uram (Mazda 323F) şi de Gigi Buturean, din Deva, la volanul unui Renault Megane.
La clasa a VII-a (licenţiaţi, peste 2.000 cmc), cel mai rapid a fost clujeanul Radu Grindean, la volanul unui Subaru Impreza STI, care a terminat proba cu timpul de 1:39,710. El a fost urmat de un alt clujean, Bogdan Moldovan (VW Golf 2 TDI) şi de orădeanul Ioan Tirpe (BMW E30).
În clasamentul general al celor mai rapide curse, primul a fost clujeanul Radu Grindean, la volanul unui Subaru Impreza STI, cu timpul de 1:39,710. El a fost urmat de un alt clujean, Bogdan Moldovan (VW Golf 2 TDI) care a obţinut un timp de 1:42,017 şi de sătmăreanul Kui Ferencs (Honda Civic), cu timpul de 1:43,129.